چک‌های قدیمی با دسته‌چک صیادی جدید تعویض‌ می‌شوند

حرکت به سمت چک الکترونیک / چک‌های قدیمی با دسته‌چک صیادی جدید تعویض‌ می‌شوند

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ حدود هفت میلیون و ۷۰۰ هزار فقره چک به ارزش حدود ۴۸۱۴ هزار میلیارد ریال مبادله‌ شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد، ۱۹.۱ درصد و از نظر مبلغ، ۴۶.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. علاوه بر این آمار اردیبهشت‌ماه خبر از آن می‌دهد که ۸۷.۵ درصد از چک‌های وصول‌شده از چک‌های جدید بنفش‌رنگ هستند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، براساس آمار چک‌های مبادله‌ای طی اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، ۹۲.۲ درصد از کل چک‌های مبادله‌شده در سامانه چکاوک وصول شده است. این نسبت از نظر مبلغی نیز معادل ۸۹.۳ درصد است.

درصد تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌شده در ماه قبل از آن (فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲) به ترتیب معادل ۹۳ درصد و ۹۰.۵ درصد بوده است. همچنین این نسبت در ماه مشابه سال قبل به ترتیب برابر ۹۰.۲ درصد و ۸۷.۶ درصد بوده است.

در اردیبهشت امسال در کل کشور بیش از ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزش ۵۱ هزار میلیارد تومان برگشت داده شده که در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۳۳.۲ درصد و از نظر مبلغ ۶۵.۲ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله‌شده به ترتیب ۷.۸ درصد و ۱۰.۷ درصد وصول نشده است. در استان تهران حدود ۱۸۲ هزار فقره چک به ارزش ۲۱ هزار میلیاد تومان برگشت داده شده است.

تعویض چک‌های قدیمی با چک‌های جدید بنفش‌رنگ


در همین زمینه لازم به ذکر است چک‌های جدید بنفش‌رنگ که الزام ثبت و تأیید در سامانه صیاد دارند مورد اقبال عمومی بوده و براساس آمار اردیبهشت‌ماه سال جاری، ۸۷.۵ درصد چک‌های وصول‌شده از چک‌های جدید بوده است.

با تداوم روند جایگزین شدن چک‌های قدیمی با جدید، بر اساس اعلام قبلی، چک‌های قدیمی (چک‌های بدون نیاز به ثبت و تأیید در سامانه صیاد) تا پایان شهریورماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند و پس از این تاریخ، چک‌های قدیمی فقط در بانک‌های صادرکننده دسته‌چک، قابلیت نقدشدن را خواهد داشت. مشتریان شبکه بانکی نیز می‌توانند طی ماه‌های آتی به شعب بانک‌های خود مراجعه کرده و دسته‌چک قدیمی خود را با دسته‌چک‌ جدید تعویض کنند.


حرکت به سمت چک الکترونیک


چک الکترونیک به‌عنوان محصولی جدید در آبان‌ماه سال گذشته، توسط سه بانک رونمایی شد و در حال حاضر هفت بانک این خدمت را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. 
سایر بانک‌ها نیز در مراحل آزمون‌ فنی محصول خود هستند و با ادامه این روند، چک‌های الکترونیک به مرور جایگزین چک کاغذی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده