سیف مورد اعتماد کامل رئیس جمهور و هیات وزیران است

طی سال‌های اخیر ، محدودیت‌های شدیدی برای استقلال بانک مرکزی ایجاد شد که عمدتاً از تصور نادرست دولتمردان وقت ناشی می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، وزیر امور اقتصادی و دارایی که در مراسم معارفه دکتر سیف سخن می گفت، با بیان مطلب فوق افزود: از زحمات و خدمات دکتر بهمنی در بانک مرکزی تشکر می کنم که به حق  در حد توان در جهت  اعمال سیاستهای بانک مرکزی در شرایطی که محدودیت های شدید بر بانک حاکم بود و برای استقلال بانک مرکزی  ارزشی قائل نبودند، تلاش نمود.

طیب نیا افزود:‌ در زمان کوتاهی که من عضو شورای پول و اعتبار بودم به وضوع مشاهده می کردم که دولتمردان عضو شورا این تصور غلط را داشتند که می توان با افزایش نقدینگی مشکلات بیکاری و بخش تولید را حل کرد. نتیجه این تصور نادرست این شد که به گزارش مرکز آمار اکنون نرخ رشد اقتصادی حدود منفی 5.4 درصد و تورم نقطه به نقطه به رقم بی‌سابقه 44 درصد رسیده است؛ این شرایط بدون شک معلول سه عامل است:

 1. ساختار نامتعادل اقتصاد ایران
 2.سیاست‌های اقتصادی نادرست طی سال‌های اخیر
3. تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران.
طیب نیا ضمن اشاره به این که راه حل نیز بدون تردید هماهنگی بین مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی و ستاد اقتصادی دولت است، گفت: دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی مورد اعتماد کامل رئیس جمهور و هیات وزیران است؛ نشانه آن هم این است که هیات وزیران به اتفاق آراء به ریاست ایشان رأی دادند.

وی با بیان این که در شورای پول و اعتبار تصور غلطی در دولت مردان وجود داشت که با نقدینگی می‌توان اقتصاد را مدیریت نمود‌ و این تفکر موجب روند فزاینده نقدینگی شد،تصریح نمود: اکنون در شرایط حساس و خطیری قرار داریم‌. نرخ رشد اقتصادی در شرایط بسیار نامطلوبی است ، تورم نقطه به نقطه 44 درصدی که در تاریخ اقتصادی ایران بی نظیر است . اگرچه در سال 74 تورمی این چنینی داشتیم لیکن تفاوت آن این بود که رونق اقتصادی و رضایت عمومی در آن زمان وجود داشت .

وی با بیان این که بانک مرکزی وظایف خطیر حفظ ارزش پول ملی ،‌ مدیریت ذخایر ارزی و مدیریت شرایط تحریم را بر عهده دارد، تاکید نمود:‌ گذر از این شرایط تنها با  هماهنگی در تیم اقتصادی دولت امکان پذیر است.

وی تاکید نمود: استقلال بانک مرکزی تنها با قانون و مصوبات امکان پذیر نیست. برای استقلال لازم است اثرگذاری عملیات پایه پولی توسط دولت کم شود .
وی اعمال نظارت هوشمند بر شبکه بانکی و مدیریت شرایط تحریم را با هماهنگی تیم اقتصادی امکان پذیر دانست و افزود: خوشبختانه هم اکنون این هماهنگی در دولت جدید دیده می شود. نگاه ما  راجع به مسائل اقتصادی کاملاً‌ هماهنگ است . برای اولین بار در تاریخ ایران، قبل از این که رییس جمهور مستقر شود کارگروهی تشکیل و شرایط اقتصادی تحلیل و راه حل هایی برای این شرایط تدوین شد . جلسات ستاد اقتصادی هفته ای دو بار با حضور رییس جمهور و معاون اول ایشان برگزار  می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده