جدیدترین گزارش وضعیت ICT در کشورهای جهان در سال 2013

مهندس امیر حسین محب علی مجری پروژه نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، اظهار داشت: بر اساس این گزارش حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن موبایل استفاده می کنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبکه های پرسرعت نسل 3 موبایل دسترسی دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین حدود 80 درصد از خانوارهای جهان دارای تلویزیون، 40 درصد خانوارها دارای رایانه و 38 درصد خانوار ها کاربر دسترسی به شبکه اینترنت هستند.

 

امیر حسین محب علی با بیان این مطلب که در این ارزیابی از بین 157 کشور مورد ارزیابی کماکان سه رتبه اول توسعه یافته ترین کشورها از منظر ICT به ترتیب به کره جنوبی، سوئد و ایسلند تعلق دارد خاطرنشان کرد: در این ارزیابی بیشترین تغییرات امتیازی به نسبت سال قبل مربوط به کشور لبنان با 75 صدم نمره افزایش بوده و بیشترین جابجایی رتبه کشور ها مربوط به کشور امارات متحده عربی با 12 پله صعود اعلام شده  است.

 

وی در خصوص وضعیت ایران در این ارزیابی گفت: ایران برغم تلاشها و افزایش امتیاز خود از نمره  3.6 به 3.8 از 10 امتیاز کل، در رتبه نود از 157 کشور جهان بوده که تغییرات زیادی در جایگاه قبلی خود نداشته است که ناشی از رقابت شدید کشورها در امر توسعه فاوا در جهان است.

 

مجری پروژه نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور  با بیان این مطلب که از اهداف برنامه پنجم توسعه کشور کسب جایگاه دوم منطقه در توسعه فاوا می باشد تصریح کرد: بر اساس این ارزیابی، کشور اول منطقه قطر با رتبه 31 و امتیاز 6.54 و امارات متحده عربی با رتبه 33 و امتیاز 41/6 است که با مشاهده امتیاز فعلی کشور یعنی 8/3 لازم است ایران طی 5/2 سال آینده حداقل 6/2 امتیاز به امتیاز فعلیش اضافه شود.

 

وی تاکید کرد: البته این نکته نیز مهم است که این امر در شرایطی محقق می شود که امتیاز کشور دوم منطقه در این حوزه افزایش نیابد و بر همین اساس، بنظر می رسد هدف گذاری بسیار سختی صورت گرفته که ضرورت دارد در حوزه توسعه فاوای کشور تلاش جدی، توام با مدیریت هدفمند و همه جانبه از صنعت فاوا و تامین منابع مالی لازم صورت گیرد.

 

محب علی خاطر نشان کرد: ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبکه، دارای تعداد مشترکین تلفن ثابت 38 نفر و تعداد مشترکین تلفن همراه 77 نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت کشور می باشد.

 

وی ادامه داد: همچنین بر اساس این گزارش، سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر کاربر اینترنت در کشور حدود 4 کیلوبیت بر ثانیه است.

 

سرپرست مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: درصد خانوار های دارای رایانه در کشور حدود 42 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت حدود 27 درصد اعلام شده است.

 

وی افزود: در بخش نشانگرهای استفاده از فاوا ، ایران دارای ضریب نفوذ 26 درصد افراد متصل به اینترنت بوده که از این تعداد چهار درصد جمعیت کشور کاربر اینترنت پرسرعت با فناوری سیمی نظیر ADSL و حدود 4/1 درصد با فناوری بی سیم نظیر وایمکس و موبایل می باشند.

 

وی خاطر نشان کرد: اعداد عملکردی این بخش در ارزیابی سال گذشته به ترتیب 21 درصد ، 4/2 درصد و نیم درصد بوده است که شاهد رشد بوده ایم لیکن بیشترین عقب اقتادگی کشور در این بخش بوده بنحوی که رتبه ایران در این بخش 110 از 157 بوده که منجر به کاهش رتبه بندی کل کشور شده و معتقدیم، توجه توسعه فاوا در این بخش را در کشور بیشتر می طلبد.

 

امیر حسین محب علی با بیان این مطلب که در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد 86 درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 49 درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 85 درصد در کل کشور اعلام شده، گفت: متوسط قیمت دسترسی کاربران به اینترنت پهن باند به ازای هر یک مگابیت بر ثانیه از حدود 70 دلار در سال 2008 میلادی به حدود 19 دلار در سال 2012 تقلیل یافته که لازم به ذکر است در این محاسبه حداقل سرعت کاربران 256 کیلو بر ثانیه در نظر گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: در این ارزیابی یک نشانگر جدید بعنوان جمعیت جوان ( کاربران بین 15 تا 24 سال ) متصل به اینترنت کشور ها مد نظر قرار گرفته است.

 

وی تاکید کرد: بر اساس ارزیابی اتحادیه جهانی ارتباطات توسعه یافتگی فاوا در کشور ها نسبت مستقیم با رشد کاربران جوان متصل به اینترنت دارد بنحوی که در کشور کره جنوبی بعنوان کشور برتر این حوزه 99،6 درصد جمعیت جوان این کشور کاربر اینترنت هستند و این درصد برای کشور ایران 52 درصد محاسبه و اعلام شده است.

 

مجری پروژه نظام پایش شاخص های ICT کشور با اشاره به این موضوع که در آخرین محاسبه این ارزیابی اعلام شده است گسترش پخش برنامه های تلویزیون بصورت دیجیتال در مقایسه با سیستم های آنالوگ بطور چشم گیری طی سال های اخیر رشد داشته تصریح کرد: این اطلاعات بنحوی است که متوسط میزان انتشار و استفاده از تلویزیون دیجیتال از 30 درصد خانوار های جهان در سال 2008 به 55 درصد در سال 2012 افزایش یافته و این سهم برای کشور های در حال توسعه 44 درصد و برای کشور های توسعه یافته 81 درصد می باشد.  

 

وی تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان هماهنگ کننده ملی در تدوین ، جمع آوری و اعلام عملکرد شاخص های توسعه فاوا در کشور تلاش کرده طی دو سال اخیر تعامل خوبی را با مجامع بین المللی این حوزه خصوصا ITU داشته باشد بنحوی که گزارش عملکردی کشور در این حوزه در جهت ارتقای جایگاه کشور و عدم تضییع حق ایران در این رتبه بندی ها بنحو مطلوب و در موعد مقرر و مطابق تعاریف اعلامی منعکس می شود.

 

سرپرست مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران با شاره به اقدام در حال انجامی که در جهت انعکاس واقعی عدد ضریب نفوذ کاربران اینترنت کشور در نیمه دوم سال جاری اجرا می شود گفت:این اقدام، اولین آمارگیری از افراد و خانوار ها در بخش فاوا با مدیریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری مرکز آمار ایران و هماهنگی با اتحادیه جهانی ارتباطات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده