پولشویی چیست؟

 پول چرک است، از نوع چرک کف دست. اما چطور می‌شود که به پولی واژه «کثیف» اطلاق می‌شود و نیاز به پولشویی پیش می‌آید؟

چطور پول کثیف را می‌شویند؟

پول‌های کثیفی که نیاز به شست‌وشو دارند به سه دسته پول‌های کثیف یا آغشته به خون، پول‌های خاکستری و سیاه تقسیم می‌شوند.

این پول‌ها که از نامشان کاملا واضح است از راه خلاف و نا‌مشروع به دست می‌آیند.

پول‌های خاکستری، درآمدهای حاصل از فروش کالا و یا انجام دادن کارهای تولیدی است، ولی از نظارت دولت پنهان می‌ماند و دولت از آن‌ها بی‌اطلاع است، که معمولا برای فرار از مالیات این کار‌ها را انجام می‌دهند.

    پول‌های سیاه پول‌های حاصل از قاچاق کالا است، به طوری که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پرسود دولتی که خارج از عرف طبیعی صورت می‌گیرد، باعث پیداش این پول می‌شود.

پول‌های کثیف یا پول‌های آغشته به خون، مربوط به نقل و انتقال مواد مخدر و قاچاق انسان است.

تصور کنید افرادی می‌کوشند جنایت جنایتکارانی که با به تباهی کشیدن زندگی مردم، اقتصاد کشور‌ها و فرار از مالیات مخفی کرده و پول‌های حقیقتا آغشته به خون آن‌ها را مشروع کرده و به طور رسمی وارد عرصه اقتصاد کنند.

پول‌هایی که بتوانند با افتخار خرجشان کنند و لوکس‌ترین کالا‌ها را بخرند و بعد هم به سادگی مردم و مسئولان بخندند:

آنچه سال‌هاست دولت‌ها و نهاد‌های بین المللی با صرف هزینه‌های هنگفت و دادن کشته‌های فراوان در حال مبارزه با آن هستند.

جالب است بدانید تروریست‌ها هم که بیشترین آسیب‌ها را به مردم ما و منطقه وارد کرده‌اند هم جزو مشتری‌های دائم پول‌شویان و پولشویی هستند.

کسانی که اقدام به پولشویی می‌کنند شریک جنایت قاچاقچیان مواد مخدر، قاچاقچیان اعضای بدن انسان، تروریست‌ها، کلاهبرداران و… هستند.

پس به هیچ وجه نمی‌توان به آن‌ها فعال اقتصادی یا حتی کارآفرین اطلاق کرد. حتی اگر پول‌های کثیف را به ظاهر صرف فعالیت‌های تولیدی می‌کنند، در واقع برای تطهیر آن و وارد کردنش به چرخه اقتصاد هستند.

    عمده‌ترین روش‌های پولشویی عبارت‌ است از خردکردن عواید حاصل از فعالیت‌های مجرمانه یا جرم‌های سازمان‌یافته و انتقال این مبالغ از حساب‌های تودرتو و در پایان انتقال مجدد به حساب‌های مادر.

این شیوه‌ها بیشتر به‌ وسیله عاملان خرید و فروش مواد مخدر در کشورهای مختلف به‌کار می‌رود، تشخیص این حساب‌ها کار بسیار حرفه‌ای و نیازمند متخصص است.

اما برخی از جنایتکاران کار را پیچیده‌تر می‌کنند آن‌ها بعضا این پول‌ها را صرف سرمایه‌گذاری، تولید، ساخت، بازار بیمه، وام‌دهی و یا حتی عملیات بانکی می‌کنند. پس تشخیص کارشان هم دشوار‌تر می‌شود.

شناخت روش‌های پول‌‍شویی و دست‌اندرکاران آن‌ها به معنای مبارزه با قاچاق، تروریسم و سرقت اموال عمومی جامعه است. آن‌ها اگر نتوانند از پول‌های کثیف استفاده کنند عملا نابود خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده