مدیریت بیش از پنج میلیارد تراکنش بانکی در سال91 / شتاب و شاپرک شاهراه های اصلی

و راهبری واریز یارانه ها از راهبری و مدیریت بیش از پنج میلیارد تراکنش بانکی در سال گذشته در این شرکت خبر داد. این تعداد تراکنش به معنای آن است که روزانه ۱۴ میلیون تراکنش از طریق کانالهای الکترونیک ملی گذر کرده است./شتاب و شاپرک و سپاس سه شاهراه اصلی پرداخت خواهند بود./در چنین شرایطی بدون وجود نقشه راه مدون بانک مرکزی قادر به تامین سلامت فرایند مبادلات پول الکترونیک نخواهد بود، نقشه راهی که یکی از محورهای اصلی آن باز تعریف نقش بازیگران اصلی میدان صنعت پرداخت کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک بر اساس گفته نجفی در هر ساعت شبانه روز بیش از 575 هزار تراکنش که بخش اعظم این تعداد از شبکه شتاب گذشته از کانالهای الکترونیک ملی اعم از شتاب، شاپرک، ساتنا و پایا و… گذر کرده است.

چنانچه ساعات بین 23 هر روز تا 6 صبح فردای آن روز را که تعداد تراکنش ها در بعضی ساعات به صفر می رسد را در نظر بگیریم می توان به حجم تراکنش هایی که در ساعات دیگر شبانه روز انجام می شود پی برد که عددی نزدیک 9 صدهزار تراکنش در هر ساعت حاصل می شود. بر اساس گفته یکی از مسئولان سایق شرکت خدمات رکورد تعداد تراکنش های شتاب به حدود 39 میلیون تراکنش نیز رسید. این تعداد تراکنش به معنای انجام نزدیک دو میلیون تراکنش در هر ساعت است و در مواقع پیک و پرترافیک روز پیش بینی می شود بیش از 5 میلیون تراکنش در روز انجام شود.

این ارقام به معنای آن است که شرکت خدمات به عنوان مسئول سلامت این تراکنش ها از هر حیث  امنیت و  به مقصد رسیدن چه مسئولیت خطیری بر عهده دارد.

ارقامی از شاپرک

در همین حال ارقام شرکت شاپرک در 4 ماهه از اول آذر تا پایان سال 91 انجام 600 میلیون تراکنش روی پایانه های فروشگاهی را ثبت کرده اند این رقم به معنای انجام ماهانه 150 میلیون و روزانه 5 میلیون تراکنش روی پایانه های فروشگاهی است. در همین حال  بیش از  320 میلیون از این تراکنش ها چهار ماهه شاپرک در اسفند ماه انجام شده است. وجود این تعداد تراکنش  در اسفند  ماه به معنای انجام حدود 11 میلیون تراکنش در روز بوده است. این تعداد تراکنش که در سال جاری نیز بیشتر خواهد شد به معنای آن است که این شرکت نیز به عنوان یکی از گذرگاه های اصلی مدیریت  تراکنش ها دارای نقش کلیدی در آینده نظام پرداخت کشور خواهد بود.

سپاس هم از راه می رسد

حال اگر در کنار شتاب و شاپرک سپاس هم راه اندازی شود و تراکنش های موبایلی نیز به کانال پرترافیک دیگری در ناوگان حمل و  نقل پول الکترونیک بدل شود قابل پیش بینی است که در سالهای آتی حجم ترافیک تراکنش های پولی در کشور چگونه خواهد بود. طبیعی است در چنین شرایطی بدون وجود نقشه راه مدون بانک مرکزی قادر به تامین سلامت فرایند مبادلات پول الکترونیک نخواهد بود. نقشه راهی که یکی از محورهای اصلی آن باز تعریف نقش بازیگران میدان صنعت پرداخت کشور خواهد بود.

 

در مجمع شرکت خدمات

سالن آمفی تئاتر بانک مرکزی روز 25 اردیبهشت ماه جاری میزبان سهامداران ، مدیران عامل و اعضاء  هیأت مدیره شرکت ملی انفورماتیک و خدمات انفورماتیک، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، حسابرس و بازرس قانونی در قالب مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت خدمات انفورماتیک بود.

 

ابوطالب نجفی به عنوان مدیرعامل شرکت خدمات ضمن تبیین دستاوردهای شرکت خدمات در سال گذشته و ارائه چشم اندازی از برنامه ها و پروژه های آتی شرکت از جمله پروژه های سپاس ، مدیریت کانال، طراحی مجدد معماری سیستم core به تشریح برخی از عملکردهای برجسته شرکت در بعد مالی و عملیاتی پرداخت و انجام پروژه های بزرگ در سطح ملی مانند شاپرک، پیاده سازی و عملیاتی نمودن سامانه هوش تجاری، مدیریت و راهبری واریز یارانه ها، راهبری و مدیریت بیش از پنج میلیارد تراکنش بانکی در سال گذشته را از جمله فعالیت ها و دستاوردهای شرکت عنوان کرد.

نجفی  با بیان اینکه پرسنل و مشتریان شرکت دارائی های اصلی شرکت هستند به تشریح ارتباط و تأثیر بین صنعت فناوری اطلاعات با سایر محیط های کسب و کار پرداختند و از برنامه ریزی شرکت جهت ورود به حوزه های نوین و بازارهای در حال تشکیل این صنعت از جمله حوزه پردازش ابری و بازار خدمات ارزش افزوده مبتنی بر تلفن همراه خبر دادند.

 تصمیمات مجمع

پس از سخنرانی مدیرعامل شرکت خدمات ، مجمع عمومی به ریاست دکتر مقدم با اکثریت آراء تصمیمات ذیل را اخذ نمود:
1- تصویب صورتهای مالی سال مالی منتهی به 30/12/1391
2- تعیین روزنامه های اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه های کثیر الانتشار شرکت
3- انتخاب موسسه حسابرسی آزموده کاران به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت
4- تصویب معاملات موضوع ماده 129 قانون تجارت
5- تصویب سود نقدی به ازاء هر سهم 2.300 ریال به همراه برنامه زمان بندی توزیع سود
6- تعیین پاداش وحق حضور اعضاء محترم هیأت مدیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده