تحریم ها فرصتی برای تغییرات ساختار اقتصاد بدون نفت

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، گروه 24 در پیشنهادات خود با توجه به نظرات گروه ایرانی، ضمن اشاره به بحران و بی ثباتی در اقتصادهای پیشرفته، به لزوم انجام اقدامات لازم به منظور از بین بردن عدم ثبات و افزایش اعتماد و بالا بردن میزان رشد تاکید و از صندوق بین المللی پول و گروه بانک جهانی درخواست نمود تا نقش فعال تری را در ایجاد اعتماد بیشتر در سیاست گذاری اقتصاد جهانی ایفا نماید.

این گزارش می‌افزاید: به منظور بالا بردن اعتبار و اثربخشی صندوق بین المللی پول و انعکاس اهمیت برخی از بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه، خواهان اجرای هر چه سریع‌تر اصلاحات سهمیه ای و مدیریتی در این سازمان شدند و  نقش بانک جهانی جهت دستیابی به اهداف توسعه ای را با اهمیت شمرده و بر لزوم استفاده از ظرفیت های نسبی جهت پایان دادن به فقر شدید و دستیابی به رفاه جمعی تاکید کردند.

رئیس کل بانک مرکزی و هیئت همراه، ضمن شرکت در سمینارهای مختلف ، با تعدادی از روسای کل بانک های مرکزی و همچنین مسئولین بخش های مختلف صندوق بین المللی پول ملاقات هایی برگزار نمودند و تعاملات صندوق بین المللی پول و کشورمان را مورد بحث قرار دادند.

دکتر بهمنی در ملاقات با مسئولین بخش خاورمیانه و گروه میز ایران به تحولات و پیشرفت های اخیر در اقتصاد کشورمان، به ویژه تغییر رویکرد توسعه اقتصادی کشور از طریق توسعه صادرات و حمایت از تولید ملی اشاره کرد و بر تصمیم بانک مرکزی بر اجرای نظام شناور مدیریت شده و سیاست یکسان سازی نرخ ارز، به “دوره گذار” وضعیت ارزی کشور و سیاست های اعمال شده در سال های 90 و 91 تاکید نمود.

وی تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه را فرصتی برای تسهیل در تغییرات ساختاری کشور به سمت سیاست جایگزینی صادرات به جای واردات و اقتصاد بدون نفت برشمرد و بر روند رشد صادرات غیرنفتی و کاهش واردات در سال 91 در مقایسه با سال 90، در خصوص تصمیم دولت و بانک مرکزی بر اتکاء هر چه بیشتر به درآمدهای غیرنفتی و تولید داخل همراه با افزایش بهره وری و رقابت پذیری کالاهای داخلی در مقایسه با کالاهای وارداتی تاکید کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین افزایش نرخ ارز و راه اندازی مرکز مبادلات ارزی را زمینه ساز حمایت از تولید ملی و پاسخگویی به تقاضای واقعی ارز در داخل کشور دانست و اظهار داشت: این امر موجب افزایش صادرات و کاهش واردات و در نهایت مثبت شدن تراز بازرگانی کشور در سال 91 شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با توضیح علل افزایش تورم در سال 91، برنامه ها و دستاوردهای ناشی از اجرای فاز اول برنامه هدفمندی یارانه ها را موفقیت آمیز اعلام و آثار تورمی ناشی از این برنامه را کمتر از میزان پیش بینی شده عنوان نمود و در مذاکرات صورت گرفته نیز مسئولین ذیربط در صندوق بین المللی پول این موضوع را مورد تائید قرار دادند.

 وی همچنین با توجه به دستاوردهای دو سال اخیر و  ضرورت تامین نقدینگی مورد نیاز بخش صنعت؛ هدایت نقدینگی موجود به سمت تولید، تقلیل بدهی های ارزی کشور و کاهش واردات را به عنوان سیاست های کلان اقتصادی در راستای کاهش نقدینگی، بهبود رشد اقتصادی و کاهش تورم در سال 92 عنوان کرد.

     
دکتر بهمنی همچنین روز شنبه 20 آوریل (31 فروردین) در جلسه گروه پولی و مالی (IMFC) شرکت نمود. در این جلسه، گزارش وضعیت اقتصادی جهان در سال 2012 و چشم انداز آن، بدهی کشورها، مشکل بیکاری، مسائل مربوط به قیمت گذاری انرژی و تجدید ساختار اقتصادی کشورها به بحث گذارده شد و باتوجه به وضعیت اقتصادی کشورها در مناطق مختلف به تفکیک کشورهای توسعه یافته، بازارهای نوظهور، منطقه اروپا، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین کشورهای کم درآمد توصیه های لازم جهت بهبود وضعیت اقتصادی در هر یک از این مناطق به عمل آمد.

هیئت بانک مرکزی روز دوشنبه 22 آوریل (2 اردیبهشت) جهت شرکت در اجلاس اقتصادی و اجتماعی ECOSOC سازمان ملل متحد و پاره‌ای ملاقات‌ها به نیویورک سفر خواهد نمود.

شایان ذکر است  دکتربهمنی به همراه هیئت بلندپایه ای از مقامات اقتصادی کشور به منظور شرکت در اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سال 2013،  از 15 لغایت 22 آوریل مطابق با 27 فروردین لغایت 1 اردیبهشت 1392 در واشنگتن به سر می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده