آغاز به کار اولین روبات بانکدار در بزرگترین بانک ژاپن

 

روزنامه گاردین بریتانیا در این خصوص می‌نویسد: «روبات نائو ۵۸ سانتی متر قد دارد و توسعه آن کار مشترک یک شرکت ژاپنی و فرانسوی است و قرار است از ماه آوریل سال جاری در یک یا دو شعبه «سافت بانک» ژاپن در گروه مالی میتسوبیشی کار آزمایشی خود را آغاز کند.»

مقامات این بانک ژاپنی اعلام کرده اند پس از آغاز آزمایشی این روبات و با آزمودن قابلیت های آن قرار است تعداد بیشتری از این روبات در دیگر شعبات سافت بانک ژاپن آغاز به کار کنند.

CNN نیز در خصوص ویژگی‌های این روبات بانکداری نوشته است: «نائو که بین ۵ تا ۶ کیلو وزن دارد برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ در پاریس تولید شد و این هفته نخستین تست آزمایشی از او به زبان انگلیسی برای یکی از مشتریان سافت بانک در توکیو انجام شد.»
نائو که به زبان انگلیسی سخن می گفت در پاسخ به مشتری بانک گفت: «سلام. خوش آمدید. من میتوانم به شما درباره تبدیل پول (exchange money)، دستگاه های خودپرداز، افتتاح حساب در بانک و یا حواله پول به خارج از کشور سرویس بدهم، شما چه خدمتی می‌خواهید؟»

این روبات محصول سرمایه گذاری کمپانی بزرگ «میتسوبیشی یو اف جی» است که روی پروژه ساخت روبات و روبات های بانکدار سرمایه گذاری می کند.

این اقدام در راستای فراخوان شینزو ابه نخست وزیر ژاپن برای ایجاد یک انقلاب روباتیک در این کشور به دلیل کاهش نیروی کار و تضمین رشد اقتصادی و به کار گیری از روبات ها به جای انسان در مشاغل مختلف صورت می گیرد.

بلومبرگ نیز درباره این روبات می‌نویسد: «تاکوما ناموتو یکی از مدیران سافت بانک ژاپن در توجیه به کار گیری روبات نائو در شعبه های این بانک بزرگ ژاپنی گفته است: روبات ها قابلیت هایی فراتر از انسان دارند و از جمله مهم ترین آنها این است که آنها می توانند بر خلاف انسان ها به طور مداوم و ۲۴ ساعته و بدون وقفه یا نیاز به استراحت کار کنند.» (+)

درباره این روبات داشتم با یکی از دوستانم صحبت می‌کردم و از مزایای به کارگیری چنین روباتی می‌گفتم که به یکباره میان حرف‌هایم گفت: «کارمندای خودمونم ربات هستن؛ با این تفاوت که اینا چایی و سیگار زیاد مصرف می‌کنن تو بانک و بعضیاشونم خیلی بد اخلاقن!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده