آخرین آمار نظرسنجی بانک مرکزی/حذف ۴ صفر پول ملی در ماه‌های پایانی دولت کلید می‌خورد؟

با این حال، براساس آخرین آمار نظرسنجی بانک مرکزی، بیشترین آرای مربوط به نام‌گذاری واحد اصلی پول ملی متعلق به “پارسی” و برای واحد فرعی “دریک” است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از مهر  دولتمردان این روزها چند لایحه مهم در دست تدوین دارند که یکی از آنها، لایحه حذف 4 صفر از پول ملی است، براین اساس بررسی برای نهایی شدن این لایحه در دولت جدی تر شده و احتمال تصویب آن در سال 92 و قبل از پایان کار دولت دهم قوت گرفته است.

به نظر می رسد که دولت قصد دارد لایحه حذف 4 صفر از پول ملی که آخرین برگ از اجرای طرح تحول بزرگ اقتصادی است را به نتیجه برساند، البته پیش از این مسئولان بانک مرکزی زمان آغاز اجرای آن را سال 93 اعلام کرده بودند، بنابراین اجرایی شدن آن احتمالا بر عهده دولت بعدی گذاشته خواهد شد.

بانک مرکزی در حالی مطالعات خود را در این زمینه نهایی کرده و طرح آماده شده را به دولت ارسال کرده است که هنوز سایت مربوط به نظرسنجی برای نام گذاری و چگونگی حذف صفرها باز است. نام گذاری برای واحد پول جدید یکی از مهمترین بحث ها و محورهای اساسی است و گرچه پیشنهادات بانک مرکزی به دولت ارسال شده، اما تصمیم نهایی در این زمینه بر عهده دولت است.

یکی از چالش برانگیزترین مباحث برای اجرایی شدن طرح حذف 4 صفر تورم فزاینده کشور است، این در حالی است که محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی اجرایی شدن طرح حذف صفرها را منوط به کاهش نرخ تورم اعلام کرده بود.

روز گذشته محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نرخ تورم پایان دی ماه امسال معادل 28.7 درصد گفت: پیش بینی می شود نرخ تورم در پایان بهمن ماه به 29.8 درصد و در پایان سال 91 به 30.6 درصد تا 31.5 درصد افزایش یابد.

اخیرا با توجه به کاهش ارزش پول ملی، اجرای حذف صفرها جدی تر شده ، گرچه برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که اجرای این طرح کمکی به تقویت ارزش پول ملی نمی کند و لازم است که اصلاحات دیگر اقتصادی در کنار آن عملیاتی شود.

به همین دلیل لازم است که حذف صفرها از پول ملی همراه دیگر اقدامات انقباضی در عرصه سیاست‌های پولی و انضباط مالی باشد تا در کنار کنترل تورم، حذف صفرهای اسکناس کارکرد خود را داشته باشد. در غیر این صورت خداحافظی صفرها به زودی اثر روانی خود را از دست داده و صفرها قدرتمندتر از گذشته بازمی‌گردند.

بر اساس آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حدود 50 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.

بهمنی با بیان اینکه مردم هیچگونه نگرانی نسبت به حذف صفرها از پول ملی نداشته باشند، گفته است: حذف 4 صفر از پول ملی حدود 2 سال در بانک مرکزی مورد تحقیق و کار کارشناسی قرار گرفته و تمام جوانب طرح در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص زمان اجرای آن گفته است: با توجه به اینکه این طرح برای کشور بسیار مفید خواهد بود اما تا زمانی که اطلاع رسانی کامل صورت نگرفته و اکثریت مردم تمایلی نداشته باشند، اجرا نخواهد شد ولی وقتی زمان آن فرا رسد در یک پروسه 3 ساله اجرا می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اظهار داشت: این طرح به نفع همه خواهد بود، لذا حق عمومی است که از فواید آن آگاهی پیدا کرده و با آرامش خاطر آن را بپذیرند.

جدیدترین بررسی سامانه اصلاح پول ملی نشان می دهد که تاکنون بیش از 11 میلیون و 156 هزار بازدید از سامانه طرح اصلاح پول ملی صورت گرفته که منجر به ثبت 49 هزار و 685 نظر در خصوص حذف صفرها و نامگذاری واحدهای اصلی و فرعی پول ملی شده است.

آمارها حاکی از افزایش تعداد بازدیدکنندگان است اما تعداد افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده اند طی چندین ماه اخیر تغییر زیادی نداشته و چندان افزایش نیافته است.

79 درصد کل افرادی که تاکنون موفق به ثبت نظر خود در سامانه اصلاح پول ملی شده اند، مرد و مابقی نیز زن هستند و 62 درصدی نیز بین سنین 25 تا 40 سال هستند.

58 درصد از نظر دهندگان دارای مدرک فوق دیپلم، لیسانس و دانشجویان دارای تحصیلات مشابه حوزوی هستند، همچنین 51 درصد افراد شاغل و 24 درصد نیز دانشجو هستند.

در نظرسنجی های صورت گرفته، مشخص شد که 63 درصد از نظردهندگان ترجیح می دهند در مبادلات خود از ابزارهای الکترونیکی استفاده کنند، همچنین 28 درصد از نظر دهندگان نیز ترجیح می دهند تا از اسکناس و مسکوک در مبادلات خود استفاده ببرند و7درصد هم موافق استفاده از چک شخصی هستند.

به صورت کلی، 78 درصد کسانی که در نظرسنجی حضور یافته اند موافق حذف صفر از پول ملی بوده اند و 21 درصد نیز اعلام کردند با این طرح مخالفند. در این میان، 51 درصد موافق حذف 4 صفر و 24 درصد نیز موافق حذف 3 صفر هستند.

همچنین 6 درصد کل نظردهندگان موافقت خود را با حذف یک صفر و 8 درصد نیز موافقت خود را با حذف 2 صفر اعلام کرده اند. 9 درصد نیز موافق حذف صفرها از پول ملی نیستند.

انتخاب 47 درصد از مردم برای واحد اصلی پول ملی پارسی 42 درصد نیز تومان است. تاکنون مشارکت کنندگان در طرح نظرسنجی اصلاح پول ملی بر روی این دو گزینه تاکید دارند.

ریال برای واحد اصلی پول ملی فقط 1 درصد رای آورده است، همچنین دریک دارای 6 درصد آراء بوده و 2 درصد کل پیشنهاد دهندگان در این بخش نیز گزینه های دیگری را پیشنهاد کرده اند.

برای انتخاب واحد فرعی پول ملی نیز دریک با 40 درصد کل آراء پیشتاز است و پس از آن نیز ریال دارای 21 درصد کل آراء ثبت شده است.

جهت واحد فرعی پول نیز تومان 17درصد و پارسی 13 درصد رای دارند. در بخش مربوط به واحد فرعی پول ملی نیز 7 درصد نظردهندگان اعلام کرده اند ترجیح می دهند گزینه دیگری غیر از موارد یاد شده را برای واحد فرعی پول ملی پیشنهاد کنند.

32 درصد مشارکت کنندگان با افزایش سهم سکه در مبادلات مالی جامعه به جای اسکناس موافقت و 67 درصد نیز مخالفت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا حمایت شده